Aziz Torun: Siyasal iktidar bize içeride ve dışarıda istikrar sunsun!

Gayrimenkul sektörünün 2015’i rekor konut satışı, ama ‘bıçak sırtı kâr’ ile kapatacağını söyleyen GYODER Başkanı Aziz Torun, 2016’ya ilişkin ise daha temkinli: FED faizinin etkisi devede kulak, esas ülke risk notu önemli.

Okunma Sayısı: 1074
Tarih: 27.12.2015 10:09

2016’da iyimserlikle risk alacağız, biz ip üzerindeki cambaz gibi bu gözü karalığı yaparken siyasal iktidar da bize içeride ve dışarıda istikrar sunsun 15 yılın en çok gündem yaratan, en çok tartışılan, göz önünde olan sektörü. Türkiye’nin 2 seçim ve ağır bir siyasi gündemle geçirdiği 2015’i 1 milyon 250 binin üzerinde konut satışı yaparak rekorla kapatacak olan sektör, bu bahar havasını 2016’da da sürdürebilecek mi? Bu soruyu; aynı zamanda Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) başında da görev yapan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun’a sorduk. Torun sektöre ilişkin beklentilerini ve Torunlar’ın 2016 planlarını anlattı:

- Sektör yılı rekorla kapatıyor, sektör ve Torunlar için yıl nasıl bitecek?

Rekor var, ama kâr bıçak sırtı. Bizim için en olumsuz durum kur artışları oldu. Özellikle alışveriş merkezi (AVM) yatırımlarında kullanılan kredilerin döviz cinsinden olması zorluk yarattı. Biz kiracılarımıza kur sabitlemesi yapıyoruz, ama bankalar bize kuru sabitlemiyor, fark hep cepten gidiyor. O yüzden Torunlar olarak daha kârlı bir yılı geride bırakmamız gerekirken küçük bir kâr çıkacak. Bu sadece bizim için değil, tüm şirketler için geçerli. Kur zararından dolayı Türkiye’nin ilk 500 şirketinde de bu çıkacak. Kârsız bir yıl olacak. Bu da temelde Türkiye’nin 280 milyar dolarlık dış borcundan kaynaklanıyor.

- FED’in faiz artışı kararını da dikkate alarak, sektör 2016 planlarını nasıl yapıyor?

Önemli olan FED’in faiz artışı değil, çünkü sonuçta 0.25’ten bahsediyoruz. Önemli olan Türkiye’de istikrar olması. O zaman döviz ödemelerindeki kur farkları absorbe edilebilir hale gelir. Yani dövizle borçlanmada faiz oranlarını artıracak olan faktör esasen ülke risk notudur. Eğer ülke riski yoksa 0.25’lik faiz hiç etkilemez. O nedenle FED faizi bizim için devede kulak. 2016 elbette ki müteşebbis olarak iyimser olmak zorunda olduğumuz bir yıl. Hem iyimser olacağız hem risk alacağız, ama biz bu gözü karalığı yaparken siyasal iktidarların da istikrarı sağlaması gerekiyor. Mesela 3 ay önce Rusya diye bir kriz yoktu, şimdi bu var. Yarın başka bir şey olabilir. Bunlara rağmen müteşebbis önlem alarak ama riskten vazgeçmeden yola devam edecek, ipin üzerindeki cambaz misali yürüyeceğiz, yola devam etmek durumundayız.

Habertürk/Meltem Ersoy

Kaynak: Gazete Habertürk


Etiketler: Aziz Torun -

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak