EV SAHİBİ OLAMAYANLAR İÇİN KONUT ALMA DÖNEMİ

Metrekare bazında satışla, satın alma gücü olmayan vatandaşın konut sahibi olmasının önünü açan gayrimenkul sertifikası, firmaların daha kolay satış yapmasını sağlayacak.rnrn

Okunma Sayısı: 1114
Tarih: 16.03.2017 11:43


Bir gayrimenkul projesinin finansmanında kullanılmak üzere, projelerden metrekare bazında hisse satın alınabilmesinin önünü açan gayrimenkul sertifikası hayata geçirildi. Uygulamayla birlikte, konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaş metrekare ile konut satın alabilecek.
Gayrimenkul sertifikası modelinin, doğru uygulanması koşuluyla, başta kentsel dönüşüm projelerinde olmak üzere sektör için çok yararlı bir uygulama olacağını belirten Emlaksatan.com’un Kurucusu Abdurrahman Koç, “Uygulama, sektör açısından bir reform niteliği taşıyor. Konut sahibi olmak isteyen vatandaşa kolaylık sağlamasının yanı sıra sağlıklı kentlerin gelişimine katkı sağlayacak. Kentsel dönüşüm bölgelerinde yaşayan vatandaşlar, konutları karşılığında gayrimenkul ya da gayrimenkul sertifikaları alabilecekler. ” dedi.
Firmalar Daha Kolay Finansman Sağlayacak
Metrekare bazlı satışla, inşaat firmalarının daha hızlı satış yapabileceğinin altını çizen Koç, “Gayrimenkul sertifikası uygulamasıyla, konut almaya gücü yetmeyen vatandaş, metrekare bazında hisse satın alabilecek. Proje tamamlandığında elinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası bulunduran vatandaşlar, proje kapsamındaki konutun tamamını da alabilecek. Ayrıca aynı anda birden farklı projeye de yatırım yapılabilecek. İnşaat firması ise metrekare bazlı satışı daha hızlı yapacağından, daha kolay finansman sağlayacak.” ifadelerini kullandı.
Gayrimenkul, Finansal Araç Olacak
Gayrimenkul sertifikasını paraya çevirmenin de mümkün olduğunu söyleyen Koç, “Projeler bir süre sonra değerlenenince, satın alınan gayrimenkul sertifikası da o oranda değerlenir. Sertifikayı nakit paraya çevirebilmek de mümkün. Dolayısıyla gayrimenkul sertifikası bir yatırım aracıdır. Ayrıca gayrimenkul sertifikalarının borsada alınıp satılabilmesiyle birlikte, gayrimenkul borsada işlem gören bir finansal araç olacak.” dedi.

Kaynak: Emlak Haber Sayfası


Etiketler: ev - konut - gayrimenkul -

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak