İstanbul’a 3. IKEA müjdesi!

MAYA Grubu’nun sahip olduğu AVM zinciri markası Anatolium Alışveriş Merkezleri'nin 3. Halkası Kartal'da açılıyor. Franchise haklarının MAYA Grubu’nda olduğu IKEA Türkiye’nin 6. mağazası da projede yerini alacak.rn rn

Okunma Sayısı: 1124
Tarih: 03.05.2016 21:10

Her zaman yenilikçi projelere imza atan MAYA Grubu, Türk sanayisine enerji yatırımları ile damga vuran YILSAN Holding’in iş ortaklığıyla; ofis, home ofis ve alışveriş merkezi konseptlerini içeren karma bir yaşam alanı olarak kurgulanan Anatolium Marmara projesini, İstanbul’un Kartal bölgesinde hayata geçirmeye hazırlanıyor. İstanbul’daki 3. IKEA mağazasının da yer alacağı Anatolium Marmara’nın tanıtımı, 19 Nisan’da, Swissotel The Bosphorus’ta düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi.
 
MAYA Holding ve IKEA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özsüer, MAYA Holding ve IKEA Türkiye CEO’su Fuat Atalay, YILSAN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Talat Yıldırım, YILSAN Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Tuncay Yıldırım’ın katıldığı toplantıda; 2015 yılının ikinci yarısında inşaatına başlanan proje hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.
 
Açılış konuşmasını yapan MAYA Holding ve IKEA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özsüer, 1949 yılında kurulan MAYA Grubu’nun, bugüne kadar 2,5 milyon m2’den fazla konut, iş merkezi, alışveriş merkezi ve turistik tesis yatırımı gerçekleştirdiğini belirtti. Grubun perakende parkı ile alışveriş merkezi yatırım ve geliştirme projelerinden Anatolium Alışveriş Merkezleri’nin ilkini 2010 yılında Bursa’da, ikincisini 2011’de Ankara’da açtıklarına değinen Özsüer, üçüncü Anatolium projesinin İstanbullular için yeni bir cazibe merkezi olacağını söyledi. Özsüer, “Yenilenen alt ve üst yapısı, modern konut projeleri, yeni iş ve yaşam kültürüyle gelişime açık ve potansiyeli yüksek bir bölge olarak gördüğümüz Kartal’da, projemizle farklı ve keyifli bir deneyim sunarak, yılda yaklaşık 15 milyon ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyoruz. 250.000 m2 brüt inşaat alanından oluşan, yatırım maliyeti yaklaşık 180 milyon Amerikan Doları olarak planlanan bu projenin, İstanbul’a ve Kartal bölgesine büyük yenilik getireceğine inanıyoruz.” dedi.
                                                                                                             
Enerji, gayrimenkul, denizcilik, madencilik sektörlerinde başarılı ve büyük yatırımları bulunan proje ortağı YILSAN Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Tuncay Yıldırım, MAYA Grubu ile yaptıkları işbirliğinin önemine değinerek, “Mülkiyeti YILSAN Yatırım A.Ş. Holding ve A.G. Kapadokya İnşaat ve Ticaret A.Ş.’ye ait arsanın üzerinde, bu denli büyük bir projede MAYA Grubu ile kurmuş olduğumuz ortak girişimden dolayı çok mutluyuz. YILSAN Holding olarak, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına dönük büyük ölçekli yatırımlarımıza devam ederken, İstanbul ve Ankara’da bulunan arsa ve binalarımızla, gayrimenkul sektöründe de yatırımlarımızı planlıyor olacağız.” dedi.
 
MAYA Holding ve IKEA Türkiye CEO’su Fuat Atalay ise konuşmasında, MAYA-YILSAN Ortaklığı olarak, gelişen Türkiye ekonomisine duyulan inanç ve güvenin bir sonucu olarak, 180 milyon Amerikan Doları’na mal olması beklenen bu büyük ölçekli karma proje yatırımını hayata geçirme kararı aldıklarını ifade etti. Atalay, “Anatolium Marmara, E5 karayolu üzerinde, Kartal Adliyesi’nin karşısında, yaklaşık 30.000 m2 yüzölçümlü bir arsanın üzerinde konumlanıyor. Anatolium Marmara, her yöne ve her yönden kolay ulaşım imkânı sağlayan Maltepe/Kartal sınırında yer alan stratejik öneme sahip lokasyonu ve çok amaçlı yapısıyla, sadece Kartal’da değil tüm Anadolu Yakası’nda yaşayanların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak. Projemiz; E-5 karayolu üzerinde olması, Metro-Marmaray bağlantıları, TEM, 3. köprü ve sahil yoluna direkt bağlantıları sayesinde ulaşım kolaylığı sunacak.” dedi. Anatolium Marmara Alışveriş Merkezi’nin yer aldığı projenin; geniş yeşil alanları, plazaları, yarı açık konsepti ve çeşitliliğiyle öne çıkacak yeme içme mekânlarıyla, şehrin kalabalığı içerisinde soluklanmak isteyenlere alternatif oluşturacağını ifade etti.
 
Anatolium Marmara’nın, 60.000 m2 kiralanabilir alanda başta IKEA olmak üzere 150’yi aşkın seçkin markaya ev sahipliği yapacağını ileten Atalay, “Grubumuzun franchise haklarına sahip olduğu IKEA Türkiye’nin İstanbul’daki 3., Türkiye’deki 6.mağazası, Anatolium Marmara’da yer alacak. Anatolium Marmara’da mobilya devi IKEA, süpermarket ve elektronik marketin yanı sıra sinema, çocuk parkı, eğlence, spa/fitness alanları da bulunacak.” diye ekledi.
 
Atalay sözlerine, “Anatolium Marmara’nın yanında yükselecek, mükemmeliyetin ve özgürlüğün sembolü kartaldan esinlenen mimari tasarımıyla 38 kattan oluşan Maya Anatolium Tower binası, 45.000m2’lik satılabilir veya kiralanabilir alana sahip olacak. Bina, özgün mimarisi ve teknolojik yapısıyla İstanbul’un simgelerinden biri olacak. Kule, %80’i Adalar manzarasına sahip akıllı ofisleri, kiralanabilir ortak mekânları, esnek ve ergonomik çözümleriyle keyifli ve konforlu bir çalışma ortamı sunacak. Projenin yalnızca Kartal bölgesine değil tüm İstanbul’a değer katacağına inanıyor, açılış gününde yine birlikte olabilmeyi diliyoruz.” diye devam etti.
 
PROJE HAKKINDA
 
2015’in 2. yarısında inşaatına başlanan, 2017’nin son çeyreğinde AVM bölümü ve IKEA’nın açılacağı, Maya Anatolium Tower’ın inşaatının tamamlanacağı projede, yaklaşık 6.500 kişiye istihdam sağlanacak. Enerji kullanımına, sürdürülebilir yaşam kaynaklarına ve ekosisteme gösterilen özenle, projenin “Breeam Gold” yeşil bina sertifikası alması için, tasarım aşamasında çalışmalara başlandı. Proje finansmanı Halkbank tarafından yapılan Anatolium Marmara’nın konsepti, ticari yapılarda uluslararası üne sahip, dünyanın ve İstanbul’un önemli projelerine imza atmış, pek çok tasarım ödülüne layık görülmüş, merkezi Amerika’da bulunan DDG firması tarafından hazırlandı. Projenin mimari ruhsat uygulama ve geliştirmesini Viva Mimarlık yaptı. İç dekorasyon, peyzaj ve cephe aydınlatma projelerini Gökhan Avcıoğlu hazırladı. Anatolium Marmara AVM’nin konsept danışmanlığı, kiralama ve yönetimi ise Mallexpert tarafından yapılıyor.
 
MAYA Holding
MAYA Grubu’nun temelleri, 1949 yılında İlyas Özsüer tarafından atıldı. 1958’de şirketleşen MAYA Grubu, önceleri tekstil ve bazı endüstriyel sektörlerde faaliyet gösterdi. Günümüzde, konut, ofis ve alışveriş merkezleri alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan MAYA Grubu için gayrimenkul sektörü, 1970’lerden itibaren ana işkolu haline gelerek; gayrimenkul geliştirme, inşaat, gayrimenkul yatırım ve yönetim alanlarında birçok projeyi hayata geçirdi. Grup, aile şirketi değerlerini koruyarak, 1999 yılında MAYA Holding çatısı altında kurumsal yapılaşma sürecini tamamladı. Perakende ve hizmet sektörleri, 2000’li yıllardan başlayarak grubun diğer ana iş kolları oldu. MAYA Grubu, 2003 yılında mobilya ve ev aksesuarı markası IKEA'nın Türkiye'deki franchise haklarını aldı. Grup, 2010 yılında da stratejik bir karar çerçevesinde perakende parkı ve alışveriş merkezi yatırım ve geliştirme projelerine başladı.
 
YILSAN  Holding
Ziraat aletleri imalatı yapmak üzere 1955 yılında Ankara'da kurulan YILSAN, 1960'lı yıllarda haddecilik sektörüne adım attı. 1980’e kadar haddecilik faaliyetlerine devam eden grup, daha sonra, sanayi sektörü tarafından kullanılan muhtelif yassı demir çelik mamullerinin ithalatına yöneldi. YILSAN, 1990'lı yılların sonuna doğru, büyümesini yurtdışında da sürdürme kararı aldı. Dogu Avrupa'nın en büyük suni gübre fabrikası Azumereş SA'yı 15 yıl işleten Grup 2012 yılında hem fabrikayı hem işletmekte olduğu Köstence limanını satarak başarılı bir çıkışı  gerçekleştirdi. Günümüzde yurtiçinde enerji ve gayrimenkul sektörüne odaklanan Grup, özellikle yenilenebilir enerji alanında yeni projeler geliştirmekte ve iştiraklerde bulunmaktadır. 140 MW kurulu güce sahip olan hidroelektrik ve güneş santralleri ile yılda 500 milyon KW saat enerji üretim kapasitesine ulaşmış bulunmaktadır. Inovasyona değer veren YILSAN Holding 2009 yılında yaptığı yatırım ile Türkiye'nin ilk, dünyanın üçüncü kule tip yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santralini Greenway CSP olarak hayata geçirmiş ve 2013 yılında Tübitak- TTGV ve TÜSİAD tarafından verilen teknoloji ödüllerinden süreç kategorisi ödülünü almıştır

Kaynak: Emlak Haber Sayfası


Etiketler: Maya Holding - IKEA - Kartal -

Diğer Haberler haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak